BLOG
12/13/2017

Aksaray Belediyesi Günebakan Projesi

Aksaray Belediyesi, gıda imalatı yapan veya satan işletmelerde hijyeni kontrol etmek ve belgelemek için Günebakan projesini başlattı. Proje dahilinde MOBIDI ile yapılan denetimlerin kayıtları, GEODI ile hazırlanan bir sayfada sunuluyor. Herhangi bir işletmeye tıklayan vatandaş detay bilgilere ve bulundupu yerden yol tarifine de erişebiliyor.

Günebakan Projesi ile Aksaray'ın gönlü de kalbi de rahat...

Günebakan ile Aksaray’ı marka şehir yapma hedefine daha da yaklaşan Başkan Haluk Şahin Yazgı, “Toplumumuzun sosyal hayatında ve yemek kültüründe büyük bir değişim var. Biz Belediye olarak halkımızın daha temiz ve güvenli gıda tüketmesi amacıyla ‘Günebakan’ adlı projeyi başlatmış bulunuyoruz. Bu projemiz cezalandırıcı değil aksine teşvik edici bir proje olacak. Ayrıca gönüllülük esasına dayandığı için kimseyi bu projeye zorla dahil etmeyeceğiz. İsteyen her işletme Günebakan sertifikası için bize müracaat edecek. Gerekli şartları sağlayarak belediyemizin verdiği günebakan sertifikası talep edebilecek.  Böylelikle işletmesinin marka değerini artırarak seçici vatandaşa hitap edecek. Günebakan sertifikası veya amblemini gördüğünde o işletmenin belediyemizin denetimi altında olduğunu anlayacak. İnsanlarımız gönül rahatlığı ile bu işletmelerden alışveriş yapabilecekler, aileleriyle veya misafirleriyle oturup gönül rahatlığıyla yemeklerini yiyebilecekler” dedi.

Günebakan Projesi'nde süreç nasıl işliyor?

Günebakan sertifikası almak isteyenler ilk olarak Belediye Zabıta Müdürlüğüne müracaatta bulunacak. Belediye bünyesindeki Zabıta ekibi; tablet yada telefondan MOBIDI ile denetim işlemlerini anlık olarak gerçekleştirebiliyor. İşletmeye ait çeşitli fotoğraf, video ve ses kaydı alabiliyor. Yapılan değerleme sonucu 100 puan üzerinden 80 puanı geçen işletmelere Günebakan Sertifikası veriliyor. Ve her üç ayda bir tekrar aynı denetim tekralanarak sürdürülebilirlik sağlanıyor.  

Projeyi incelemek için tıklayınız...
Başvurunuz alınmıştır, teşekkür ederiz.
Bilgileriniz kaydedilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.