BLOG
9/14/2017

Coğrafi Sınır Tanıyıcı İle Yeni Ufuklar, Yeni İmkanlar

Pek çok kişi GEODI'yi ilk gördüğü zaman sadece metinlerin içinde geçen bazı kelimeleri bulan bir araç gibi algılıyor. "Ankara" lafını arıyor ve buluyoruz gibi. GEODI elbette bu işi yapıyor ama çok daha fazlası var.. 

Dil tanıyıcı mesela metinlerden yeni bir bilgi çıkarıyor. Bu bilgi doğrudan yazan bir şey değil. Metni okuyor ve bu Türkçe, bu İngilizce, şu Rusça diyor. 

İşimiz sadece metinlerle de ilgili değil elbette. Mesela fotoğraflardan konum buluyoruz. Burada konum fotoğrafın içine yazılı ve biz bu bilgiyi çıkarıyoruz. 

CAD ve GIS dosyalarını da okuyoruz ve gösteriyoruz. Ama içlerinden coğrafi bir şey bulmuyorduk. Sadece metinlere bakıyorduk. 

İşte,  Coğrafi Sınır Tanıyıcı aradaki kayıp halka diyebileceğimiz bu işi yapıyor. CAD veya GIS dosyalarının içinden türev bilgi çıkarıyor ve bu çok işe yarar bir şey. 

Bu sayede binlerce, yüz binlerce CAD veya GIS dosyası olan bir kullanıcı hangi dosya neresi ile ilgili konumsal olarak bilebilir. Zaten amacımız da bu değil mi?.

Kimin elinde bu kadar CAD/GIS dosyası olur?

Belediyeler, Kamu kurumları, İnşaat Firmaları, enerji Firmaları, KGM, ASKİ, İSKİ, TCDD, TEİAŞ, DSİ, MTA, İLBANK ve sayamayacağımız kadar çok kurum ve kuruluşun elinde binlerce CAD/GIS dosyası var. Bu dosyaların kolay bir şekilde yönetilmesi, gerektiği zaman ilgili paydaşlarla paylaşılması, revizyonları her zaman zor bir iş olmuştur. GEODI bu konuya çok pratik(tamamen otomatik) ve hemen uygulanabilir bir çözüm getiriyor. 

GEODI, Coğrafi Sınır Tanıyıcı ile birlikte nasıl bir ihtiyacı karşılıyor?

Bol miktarda PDF'i olan bir kurum bir süre sonra dokümanlar arasında kaybolmaya başlar. Bu nedenle eBYS yatırımları yapıyorlar, GEODI ile ilgileniyorlar. Zira GEODI aradıklarını bulmalarını, eldeki içerikleri yönetmelerini kolaylaştırıyor.

Benzer şekilde elinde çok sayıda CAD dokümanı olan bir kurum da bir süre sonra bunların arasında kayboluyor. İlgilendikleri bölge ile dokümanları bağlayan esas anahtar konum!. Ama konum bağlantısı nasıl olacak?. Sözel bir bağlantı da yoksa işleri zor. 

Örneğin bir plan Ankara'da ama içinde Ankara lafı geçmiyorsa bu dosyayı nasıl bulursunuz?...

GEODI bu soruya Coğrafi Sınır Tanıyıcı ile yanıt veriyor. Coğrafi Sınır Tanıyıcı ilgili planı okuyup, içindeki planın dış sınırlarını hesaplayıp haritada yerine çiziyor. Böylece haritada Ankara'ya yaklaştığınızda bu planın sınırını görüyorsunuz. Tıklayıp ilgili planı açıyorsunuz. 

Olay budur!. GEODI gibi akıllı bir yazılım sıkıcı bir işi daha otomatik hale getiriyor. 

Maden ruhsatları verdiniz. Ruhsat sınırları CAD veya GIS dosyaları da içerir. GEODI bu dosyalardan nerede ise otomatik bir Coğrafi Ruhsat Bilgi Sistemi oluşturabilir.

Elektrik veya Doğalgaz Dağıtımı Yapan firmalar proje istiyorlar veya yaptırıyorlar. Burada yüzlerce, binlerce DWG veya NCZ formatında elektrik veya doğalgaz projesi söz konusu. Bu projeleri Coğrafi Bilgi Sistemi'ne eklemek istiyorlar. Ama işleri çok zor. Zira yarı yapısal DWG dosyaları tam yapısal GIS dosyasına dönüştürmeleri lazım. Bu zaman alan emek yoğun bir iş. Ama kurum bu bilgilere hem sahada hem imalat sırasında kontrol için ihtiyaç duyuyor. Büyük çıkmaz!. 

GEODI Sınır Tanıyıcı ile Coğrafi Bilgi Sistemine otomatik olarak bir katman daha ekleyerek işi pratik ve sürdürülebilir şekilde çözüyor. 

 
28/9/2017

Her bir vatandaşın Belediye kararlarına katılımı ve hizmetlerden memnuniyetinin ölçülmesini amaçlayan projede GEODI ve MOBIDI kullanılıyor.

27/11/2017

GEODI ve MOBIDI belediyelerde pek çok konuya çözüm getiriyor. Daha az yazılımla daha fazla iş yapmanızı sağlıyorlar. Ayrıca var olan tüm yazılımlarınıza uyumlu şekilde çalışıyorlar. Temel hedefimiz bilgiye erişimi kolaylaştırmak.

29/11/2017

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununu uygulama esaslarını belirleyen ”Kişisel Verilerin Silinmesi, Yok Edilmesi veya Anonim Hale Getirilmesi” Hakkındaki Yönetmelik, 28 Ekim 2017 tarihli ve 30224 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. GEODI keşfetmeye hazır!.

12/12/2017

GEODI ile arşiv çok kolay, hızlı ve sorunsuz.

20/6/2017

"Kurumsal Arama" veya "Enterprise Search" Uygulamaları kurumlar ve firmalar için farklı kaynaklardaki verilerde arama yapılmasını sağlayan araçları ifade etmektedir.

25/9/2016

Tepe Servis, DECE Yazılım'ı bankamatiklerin temizlik hizmetlerini kolaylaştırmak için seçti. Artan kalite ve verim ile müşteri memnuniyeti ve kapasite artışı gibi faydalar kazanıyor.

26/11/2017

GEODI yenilikçi yaklaşımı ile farklı yazılımlar ile yaptığınız pek çok işi tek elden yapıyor. Aynı zamanda farklı yazılımların verilerini de bir araya getirerek bilgiye ulaşımınızı hızlandırıyor, bütün süreçleri iyileştiriyor.

6/7/2017

GEODI 5.2 de haritanız isterseniz 3D veya Sanal Küre olabilir. Belgeleri Eklemek artık daha da kolay! OCR Artık çok kolay GEODI 5.2 ile var olan OCR yeteneğimizi daha da geliştirdik. Kopya ve Benzer Dokümanların çoğalmasına son! 5.2'nin çıkmasına çok az kaldı

19/6/2017

GEODI Chrome Eklentisi ile GEODI'ye farklı yazılımlardan erişmek çok kolaylaştı. Web sayfalarında bulunan içerik artık tam yerinde açılıyor. Sayfadan ayrılmadan GEODI'de istediğiniz aramayı da yapabilirsiniz.